poziomki

Poziomki w ogrodzie są jednymi z najbardziej uroczych i aromatycznych roślin owocowych

Poziomki w ogrodzie są jednymi z najbardziej uroczych i aromatycznych roślin owocowych, które można uprawiać. Są to niewielkie krzewy o wyjątkowym smaku i zapachu owoców, które przyciągają nie tylko czytaj więcej »

poziomki

Sadzonki poziomki

Któż z Nas nie pamięta aromatu zerwanej w lesie ? Jej słodki, unikalny smak, przesiąknięty zapachem runa, mchów i drzew, trudno jest porównać z czymkolwiek innym. Dziś, aby delektować się tymi przepy czytaj więcej »

cZOSNKU niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi - charakterystyka

Kwitnące na przełomie kwietnia i maja kwiaty bardzo łatwo rozpoznać w lesie po charakterystycznym zapachu. Jego liście, wyglądem przypominają nieco te, które ma konwalia. Co istotne, roślina ta jest czytaj więcej »

 

Sadzonki poziomki

Któż z Nas nie pamięta aromatu zerwanej w lesie https://wWW.PODKARPACKIESADY.PL/47-poziomki-i-truskawki poziomki? Jej słodki, unikalny smak, przesiąknięty zapachem runa, mchów i drzew, trudno jest porównać z czymkolwiek innym. Dziś, aby delektować się tymi przepysznymi owocami, nie trzeba już wychodzić daleko na łono natury. Wystarczy zasadzić wyhodowane sadzonki poziomki w przydomowym ogródku, by czerpać pełnymi garściami z jej walorów kulinarnych i zdrowotnych.

Zdrowie na talerzu

Już dawno zauważono korzystny wpływ poziomki na samopoczucie, urodę oraz odporność. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest ona skarbnicą witaminy C, potasu oraz antyoksydantów, które przeciwdziałają starzeniu się. Kiedyś nawet z jej rozdrobnionych i wysuszonych części sporządzano kleiki dla chorych.

Jej słodki smak zachęca do tworzenia różnorakich deserów na bazie śmietany, jogurtów, mleka oraz ciast i tortów. W kuchni można nawet wykorzystać jej liście. Kiedyś były one powszechnym dodatkiem do wywarów z warzyw i mięsa. Drobno poszatkowane wspaniale komponują się z sałatkami, dressingami i sosami.

Smakowita ozdoba przydomowych zagajników

Krzak poziomki występuje w wielu odmianach hodowlanych, co daje duże możliwości w swobodnej aranżacji ogrodów. Można tworzyć z nich wspaniałe kompozycje rabatowe i ciekawe ozdoby balkonowych przestrzeni. Okazuje się, że ten owoc nie tylko wspaniale smakuje, ale też stanowi atrakcyjny element dekoracyjny.

Popularna w Polsce dzięki swoim niewielkim wymaganiom siedliskowym, a ogromnych zaletach kulinarnych Poziomka Pospolita Alexandria, tworzy wspaniałe połacie rabatowe i idealnie nadaje się do obsadzenia skarp. Jeżeli nie wiadomo, co zrobić z pustą przestrzenią, pomiędzy rosnącymi drzewami, zawsze można użyć ten gatunek do zadarniania.

Jeżeli natomiast chcemy, aby sadzonki poziomek tworzyły urokliwe, naturalne obrzeża ogrodowe, wtedy najlepiej zainwestować w Poziomkę Rugia, która cechuje się brakiem rozłogów, przez co jest mało ekspansywna. Jednocześnie obfituje w owoce przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków.

Czerwony smakołyk w zasięgu ręki

Poziomka w doniczce. Brzmi abstrakcyjnie? Wydawać by się mogło, że ta niewielka roślinka może rosnąć tylko tuż przy ziemi, w gruncie. To nieprawda. Są odmiany, które zaskakująco dobrze rozwijają się i obfitują w pojemnikach, umieszczonych na balkonie lub w dowolnej części ogrodu. Wcale nie trzeba wychodzić na działkę, aby zerwać smakowity owoc. Wystarczy jedynie uchylić okno lub drzwi, aby skorzystać z bogactwa natury. Poziomka Zwisająca, tworząca długie kępy, rozłogi to wspaniały akcent estetyczny Naszego ogrodu, który idealnie nadaje się do uprawy na tarasach. Podobne ozdoby można tworzyć za pomocą Poziomki Indyjskiej, której owoce rosną ostro ku górze i wyglądają niezwykle atrakcyjnie.

Zaufanie do natury

Niektórzy z Nas wierzą w siłę tradycyjnego smaku. Uciekają od nowinek i nie mają zamiaru eksperymentować w ogrodzie. Idealna poziomka to ta, która najbardziej przypomina leśną. Dla takich Klientów najlepsze będą stare odmiany poziomek, takie jak Rugia, czy Baron Solemacher, które na dobre zadomowiły się polskich ogródkach, przez co doskonale poznaliśmy jej wymagania środowiskowe i potrafimy ją umiejętnie uprawiać.

Artykuły powiązane