poziomki

Poziomki w ogrodzie są jednymi z najbardziej uroczych i aromatycznych roślin owocowych

Poziomki w ogrodzie są jednymi z najbardziej uroczych i aromatycznych roślin owocowych, które można uprawiać. Są to niewielkie krzewy o wyjątkowym smaku i zapachu owoców, które przyciągają nie tylko czytaj więcej »

poziomki

Sadzonki poziomki

Któż z Nas nie pamięta aromatu zerwanej w lesie ? Jej słodki, unikalny smak, przesiąknięty zapachem runa, mchów i drzew, trudno jest porównać z czymkolwiek innym. Dziś, aby delektować się tymi przepy czytaj więcej »

cZOSNKU niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi - charakterystyka

Kwitnące na przełomie kwietnia i maja kwiaty bardzo łatwo rozpoznać w lesie po charakterystycznym zapachu. Jego liście, wyglądem przypominają nieco te, które ma konwalia. Co istotne, roślina ta jest czytaj więcej »

 

Czosnek niedźwiedzi - charakterystyka

Kwitnące na przełomie kwietnia i maja kwiaty cZOSNKU niedźwiedziego bardzo łatwo rozpoznać w lesie po charakterystycznym zapachu. Jego liście, wyglądem przypominają nieco te, które ma konwalia. Co istotne, roślina ta jest pod ochroną, a jej zrywanie jest surowo karane. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby posadzić ją jednak w swoim ogrodzie.

Liście czosnku wyrastają w momencie przebudzania się niedźwiedzi ze snu zimowego. Stąd wzięła się jego nazwa.

Hodowla czosnku

Ten rosnący dziko w lasach czosnek jest gatunkiem chronionym. Jego wielbiciele mogą jednak kupić sadzonki czosnku niedźwiedziego i porozsadzać je w okresie sierpniowo - wrześniowym. Ważne, żeby zachowywać odstęp pomiędzy sadzonkami, który wynosi około 30cm. Istotna jest również głębokość dołka do sadzenia. W związku z tym, że czosnek należy do roślin cebulowatych, głębokość dołka powinna mieć przynajmniej 7 cm głębokości. Jeżeli wybrane miejsce odpowiada roślinie, to sama będzie się rozsiewać.

Innym rozwiązaniem na uprawę czosnku niedźwiedziego jest kupno nasion. W tym wypadku również należy zachować około 30cm odstępy.

Wysiewając wczesną jesienią czosnek, ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca. Roślina lubi zacienione, lub półcieniste przestrzenie. Najlepiej będzie się czuła w pobliżu liściastych krzewów i drzew, aby woń, którą wydziela nie mieszała się z zapachem ogrodowych kwiatów.

Cebulki czosnku niedźwiedziego potrzebują wilgotnej i żyznej ziemi. Latem, w przypadku bezdeszczowej wiosny, należy je mocno nawadniać. Kwiaty, które z niej wyrastają na przełomie kwietnia i maja osiągają około 30-40cm wysokości. Tradycyjnie - tak jak to bywa w przypadku roślin cebulowatych - w czerwcu kwiaty usychają.

Właściwości czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedzwiedzi, od zawsze był stosowany jako jeden z leków na przeziębienie, czy tez inne dolegliwości oddechowe. Według medycyny ludowej, miał właściwości antybakteryjne, odtruwające, oraz pobudzające trawienie.

Jego działanie ma pozytywny wpływ na poprawę odporności i wzmocnienie organizmu, a współczesne badania dowodzą, że wspomaga również redukcję ciśnienia tętniczego i cholesterolu. Stosowany jest również jako środek na oczyszczanie organizmu z różnego rodzaju toksyn.

Czosnek można również znaleźć w składzie balsamów, które są stosowane przy bólach stawowo - mięśniowych.

Aromat wydawany przez tą roślinę, oraz smak, sprawiły, że jest to doskonały dodatek do wszelkiego rodzaju dań i potraw. Sprawdza się w sałatkach, daniach mięsnych oraz jako przyprawa.

Czosnek niedźwiedzi - cena

Sadzonki czosnku można oczywiście kupić w wielu miejscach. Warto jednak wybrać takie, które ma sprawdzone opinie i rzetelną obsługę. Profesjonalni doradcy zawsze chętnie podzielą się wskazówkami dotyczącymi uprawy i odpowiedzą na wszelkie pytania. Co istotne, w tego typu miejscach zyskuje się pewność otrzymania doskonałej jakości roślin i sadzonek, oraz tego, że cena czosnku niedźwiedziego jest adekwatna do włożonego przez pracowników wysiłku, w jak najlepszą obsługę Klienta.

Artykuły powiązane